"אישה לא נולדת אישה, היא נעשית אישה" זהו משפטה האלמותי של סימון דה בובואר, שהייתה פילוסופית וסופרת צרפתייה, שהשפיעה רבות על הפמיניזם המודרני.

מי היא בעצם אותה אישה ? אני באופן אישי מאמינה שאישה בטוחה בעצמה, בנשיותה, בכישוריה, ביכולת התמרון בין מצבים ו"כובעים", שהם חלק בלתי נפרד מחייה, היא היא האישה עליה מדברת דה בובואר.

כשאני משוחחת עם נשים (וגם עם גברים) על מושג הנשיות, נראה שאין באמת הגדרה חד משמעית למושג הזה. זו הגדרה ערטילאית, בדיוק כמו שההגדרה להעצמה נשית אינה חד משמעית.

דה בובואר טענה בכתביה כי הנשיות אינה מהותית או טבעית, אלא דווקא נרכשת לאורך השנים, על פי דפוסי החברה, התרבות והכלכלה בה אנו חיים. האישה היא זו אשר מגדירה את עצמה "על פי דרכה להתמודדות עם הטבע".

עשיתי "מחקר" (לא מדעי. רק שאלונים שהעברתי בין אלפי נשים חברות בפייסבוק) ושאלתי מהי העצמה נשית בעינייך.

התשובות שקיבלתי היו מגוונות למדי. חלקן הפתיעו אותי וחלקן תאמו את מה שחשבתי מלכתחילה.

מודל הלביאה שלי – העצמה נשית

בסדנת העצמה לנשים שאני עורכת, אני פורסת את מודל הלביאה שלי, מציגה את שלושת המצבים העיקריים הבאים:

  • מתי להיות קשובה.
  • מתי להיות רכה ומתכרבלת
  • מתי יש לנהוג בתקיפות

אני מנחה כיצד לעבור נכון בין מצבים, תוך שמירה על אותנטיות ומבלי להתאמץ כשעושים זאת.

מהי העצמה נשית בזוגיות

בין גברים לנשים ישנו משחק תפקידים מוכר וידוע. הבעיה – חוקי המשחק משתנים ואנחנו לא תמיד מעודכנים.

משחק התפקידים של גבר חזק ודומיננטי מול אישה שברירית, חלשה וחסרת אונים – כבר לא רלבנטי במציאות היומיומית שלנו.

מרבית הנשים מפרנסות את עצמן, שומרות על עצמן, משכילות, חכמות ועצמאיות. מרבית הגברים מכבדים זאת אך לא תמיד יודעים מה לעשות עם זה , לא באשמתם אלא בגלל תהליכי החיברות שכולנו עוברים מרגע הלידה ועד בכלל.

איך מכניסים את כל הפרמטרים הללו למשוואה שבה הגבר הוא הדומיננטי (מכח הטבע), כיצד לשחק את משחק החיזור שיהיה נעים לשני הצדדים, איך לשדר רכות ונינוחות מבלי להיתפס חלשות או חסרות אונים.

מדובר בהתנהגות נלמדת ונרכשת, גם בתוך זוגיות קיימת וגם לקראת זוגיות רצויה.

העצמה נשית בזוגיות באה לידי ביטוי בשלושה מישורים  –

  • ראשית, נקודת המבט האישית - אהבה עצמית, קבלת העצמי והכרת החוזקות והערכים האישיים.
  • שנית, בן הזוג – הכרה בהיותו אדם שלם ושונה, בעל צרכים וערכים משל עצמו, ודפוסי התנהגות אחרים.
  • שלישית – מערכת הזוגיות – הדדיות, תקשורת פתוחה, שוויון, משחק תפקידים מכבד.

באילו מקרים יסייע אימון אישי להעצמה נשית

בעיני, עוצמה נשית, בין אם היא קיימת בתוכך ובין אם לאו, יכולה להתעצם ולתרום לך בכל שלב ובכל תחום בחייך. בתוך זוגיות, בתוך המשפחה, במקום העבודה, במערכות יחסים שונות, ובכלל.

יתכן ותקראי את המאמר הזה ותצאי ממנו מחוזקת ומלאת רעיונות להעצמה אישית שלך ולהעצמה נשית עבורך ועבור נשים נוספות שאת בעלת השפעה עליהן (בת, אחות, אמא, חברה וכדומה). מעולה. את לא צריכה לעשות כלום, פשוט להמשיך.

יתכן ותרגישי שאת רוצה לדעת על המושג הזה העצמה נשית יותר ממה שאת יודעת, ותרצי לקבל כלים כדי להעצים את עצמך. מצוין. תוכלי להיעזר באימון אישי ממוקד מטרה או לחילופין בסדנה אימונית, לפי בחירתך.

לסיכום

התשובה לשאלה מהי העצמה נשית איננה חד משמעית. כפי שכל אחת ואחת מאיתנו מגדירה אחרת משפחתיות, אושר, זוגיות ואהבה, כך גם העצמה נשית נתפסת אחרת.

ללא ספק, הנשים אינן נופלות מן הגברים באף פרמטר, וכך צריך להישמר מקומן בחברה שלנו בכל מצב ובכל מסגרת חיים.

למי שמאמינה (כמוני) שגם לגברים יש מקום בהעצמה נשית, הקמתי סדנת כתיבה, המיועדת לנשים ולגברים יצירתיים וכך, במסגרת ייחודית ואינטימית ניתן לעבוד ביחד על עוצמה והעצמה, לחיים מאושרים הרבה יותר.