תשרי תשפ"ב. שנה חדשה נפתחת לפנינו ואני רוצה לדבר על "האישה המושלמת" מול האישה השלמה.

אם הכל הולך לך בקלות, שום דבר לא מפריע לך, החיים שלך תותים בקצפת (או אגוזים בסילאן), ובכלל הכל אצלך מושלם, בבית מושלם עם ילדים מושלמים ובעל מושלם, עם חברות מושלמות ועבודה מושלמת, את מוזמנת לסגור כאן את המאמר הזה ולהמשיך הלאה. חבל לך על הזמן.

אם יש בחייך נקודה כלשהי, קטנה או גדולה, שהיית רוצה לשנות, או לשפר. אם את מאמינה בשינוי לטובה ועשייה מתוך בחירה ומודעות עצמית, אני מזמינה אותך להמשיך לקרוא. מקסימום תצליחי.

מצד אחד,

ישנם מצבים בחיים שבהם אנחנו רוצות להיות הכי טובות שיש, לעשות הכל בצורה "מושלמת" מכל מיני סיבות. אם זה מתוך ציפיות גבוהות מעצמי (במקרה הטוב) ואם זה מתוך רצון להיתפס מוצלחת בחברה או לנצח באיזו שהיא תחרות לא מוכרזת (במקרה הפחות טוב).

להיות אימא מושלמת לילדים או רעייה מושלמת, בת מושלמת, עובדת מושלמת, חברה מושלמת (טוב, הבנתן).

מצד שני,

ידוע היטב לכל ש"אין דבר כזה מושלמת". ובצדק. בעשור האחרון (אולי קצת יותר), נוצר בארה"ב שינוי חברתי די משמעותי בנוגע לנשים-אימהות עובדות.

עד לאותו שינוי (איטי אך מתחזק) נשים לאחר לידה, פשוט עצרו את הקריירה שלהן והפכו לאימהות במשרה מלאה.

לאט לאט התחילה תופעה חדשה של אימהות שחזרו למעגל העבודה, זנחו את תפקיד עקרת הבית או האישה הקטנה שמחכה לבעלה עם ארוחת ערב חמה ויצאו לעבוד מחוץ לבית, מה שלא היה מקובל קודם לכן.

אני לא אכנס כאן לסיבות המגוונות שכנראה הובילו לשינוי (כלכלי/חברתי/פמיניסטי) אך בהחלט מדובר בתופעה מתרחבת שהביאה לשינוי תפיסת האימהות, המשפחתיות ואפילו הזוגיות.

בגלל השינוי המשמעותי ביחס לגידול הילדים, נטבע שם הביטוי המעניין: Good enough mom

מה שנותן ביטוי לאימהות טובה דיה. כלומר אין צורך להיות אימא מושלמת בואי ותהיי אימא טובה למדי. עשי את המיטב, תני את כל מה שאת יכולה לתת, כשאת גם אימא ורעייה, אישה עובדת ובת משפחה, וכל זה בלי להיות "אימא מושלמת" כי פשוט אין דבר כזה אימא מושלמת.

כמו שאין דבר כזה אישה מושלמת (ובוודאי שאין גבר מושלם או בוס מושלם וכן הלאה). תפיסת המושלמות כאידיאל כבר לא רלבנטית במאה ה-21. כך, דרך אגב, גם מודל "היופי המושלם" מאבד את ערכו ובשנים האחרונות מדברים יותר על "יופי אחר" על "היופי שבכיעור" ועל יופי שונה.

תפיסה עצמית

כדי שלא נתמיד בשאיפה להיות נשים מושלמות כדאי לנו לשחרר מעט מביקורת עצמית קשוחה. להיות סלחניות לעצמנו, ואפילו לשנות את השפה שבה אנו משוחחות עם עצמנו ועם הסביבה שלנו.

אתן דוגמא.

כשאת אומרת לעצמך "אני יכולה יותר" זה בסדר גמור, זה בא לקדם אותך ולחזק אותך (מישהי אמרה העצמה נשית). משפט כזה יכול להעביר אותך מהבינוניות אל המצוינות וזה נפלא. יחד עם זאת, יש לנקוט משנה זהירות.

אם תדבקי במשפט הזה מתוך המשקפיים של מושלמות, את עלולה להכניס את עצמך למצב של תסכול, כעס עצמי, חוסר סיפוק, ביקורתיות ואכזבה, במיוחד אם את לא מצליחה, לשיטתך, להגיע לאותו הישג שאת מבקשת להשיג.

כדי להימנע מרגשות שליליים, שיהפכו להיות דפוסים מעכבים, כדאי להסתכל על הדברים בעיניים מפוקחות (גם משקפיים ורודים יכולים לעזור) – להסתכל על העשייה שלך ועל החלומות שלך, על המטרות ועל ההישגים, ולפעול בהתאם לסולם הערכים שלך.

אין צורך להתבונן אל העבר ולנתח עם סכין מנתחים את הכישלונות או את האכזבות ולהוכיח את עצמך על כל הדברים שיכולת לעשות אחרת או לעשות יותר טוב. גם להתבונן אל העתיד בעיניים של "זאת אני ושום דבר לא יכול לשנות את זה" היא ראייה שגוייה ולא מומלצת אם אנחנו רוצות בחיינו שינוי מבורך והצלחה.

אני מציעה את הגישה של לחיות נכון בהווה, כאן ועכשיו (מי שמכירה מיינדפולנס יכולה להתחבר לזה מיד). קבלי את עצמך בדיוק כפי שאת. תאהבי את עצמך ותשאבי מתוך עצמך את הכוח להשגת ההצלחות שלך.

עשי זאת מתוך הסגולות המיוחדות שלך (ולכל אחת יש כאלה), ריתמי את הכוח שלך "לברוא את עצמך מחדש" לכיוון של צמיחה, שינוי והעצמה. הכל תוך שמירה על האותנטיות שלך ועל האמת הפנימית שלך.

כאשר תראי את עצמך כאישה שלמה, כבר לא תצטרכי להיות מושלמת.

כאשר תראי את עצמך כאישה שלמה, תביני שהעתיד כולו פרוס לפנייך, הכל אפשרי, מה שהיה היה והעתיד החדש מחכה לך מעבר לפינה (עם זר פרחים או בונבוניירת שוקולד).

הדבר היחיד שאת צריכה לעשות לטובת העניין הוא לשנות את התפיסה שלך ואת הפרשנות (השגויה) שאת נותנת לדברים (על בסיס תחושות ולא על בסיס עובדות).

אני לא מבטיחה לך שזה פשוט וקל. כי גישה כזאת לשינוי (או שיפור) דורשת עשייה, דורשת שיח פנימי אחר. יש מקום למסע אל תוך עצמך, שבעקבותיו תקבלי תובנות עמוקות מתוכך. אבל, ככל שזה יהיה יותר עמוק ואמיתי, ההישג שלך יהיה יותר גדול ומעצים.

את יכולה לעשות זאת בעצמך, להינות מהדרך ולקחת את הזמן.

את גם יכולה להצטרף לסדנה הקרובה שלי שמתחילה באוקטובר 2021 "אישה מושלמת? אישה שלמה!" וליהנות מכלים אימוניים שיעזרו לך להגיע את המטרה בדרך מהירה ונעימה יותר, בחברת נשים כמוני וכמוך.
 

לכל הפרטים על הסדנה - לחצי כאן.
 

בהצלחה בכל אשר תבחרי, כי את יכולה, להיות שלמה ושלווה בלי להיות "מושלמת".