כאשר אנחנו, הנשים, חיות חיים מספקים, מאושרים, מודעים, אנחנו למעשה חיות חיים של העצמה נשית – לנשיות שלנו יש כוח עצום של נתינה וקבלה, של אבחנה דקה בין מצבים מאיימים למצבים לא נעימים, של חוכמה נשית בתוך הזוגיות או חוכמה אימהית בתוך ההורות. לא סתם סבתי, זכרה לברכה אמרה לי "אישה בונה , אישה הורסת". לא סתם ערך "הנשיות" תופס מקום של כבוד בשיח הציבורי (בדרך כלל מדברים על "פמיניזם").

מהי העצמה נשית ?

ספרה של וירג'יניה וולף "חדר משלך" עוסק בהשפעת נסיבות חיי היומיום של הנשים היוצרות, תוך התבוננות בחיי הנשים לאורך ההיסטוריה ועד לימי כתיבת הספר (לפני כ-90 שנה). נאמר בו, בין היתר, כי "כל אישה זקוקה לכסף ולחדר משלה" כדי להגיע להשלמת יצירה ספרותית. נוצרו אין ספור גירסאות על האמירה הזאת והנה אני אוסיף כאן את שלי :

"כל אישה צריכה חודש תשרי משלה, שיזכיר לה כמה היא טובה בהתחדשות ובהעצמה. אין הזדמנות טובה, משנה חדשה, לצאת למסע פנימי מופלא.."

מבחינתי "שנה חדשה" יכולה להיות שנה עברית חדשה, שנה לועזית חדשה, תאריך יום הולדת, תאריך יום נישואים, או כל נקודת ציון שאת בוחרת.

 (את הציטוט המלא אפשר למצוא בדף הפייסבוק שלי)

 

בדיוק לפני שנתיים השלמתי את תהליך השינוי שלי ונעמדתי בפתחו של תהליך המעבר מתל אביב, שבה גרתי במשך 30 שנה אל אשקלון החדשה והלא מוכרת עבורי.
רובכם תסכימו איתי שמדובר במעבר יוצא דופן, או, כפי שכולם אמרו לי (במילים כאלה או אחרות) איך זה ? בדרך כלל המסלול הפוך, עוברים אל תל אביב ולא עוזבים אותה.
המעבר הזה היה בעצם השלמת מסע של שינוי אשר נמשך כמעט 10 שנים, וכלל משברים לא קטנים בחיי.

התהליך הזה שעברתי לאורך השנים מילא אותי עוצמה אישית וחיזק בי את מה שחשבתי וידעתי על העצמה נשית. ולמען הדיוק, העשור האחרון של חיי, על כל המשברים בו, העצימו בי את האמון בעצמי כאדם, כאישה, כאמא.
בסוף שנת 2010 התגרשתי. הגירושין נעשו ברוח טובה מתוך כבוד הדדי, הסכמה משותפת ושמירה על קשר חברי ככל שניתן. עדיין, זה היה משבר רגשי וכלכלי.
בדיוק שנה לאחר מכן, נפטרה אימי אחרי מחלה קשה שבה נלחמה שנים רבות. כעבור שנה עברתי ניתוח קשה אשר ההחלמה הפיזית ממנו ארכה חודשים ספורים וההחלמה הרגשית ארכה עוד חודשים רבים לאחר מכן.

עוד זה מלווה אותי, ואבי נפטר , כמעט במפתיע, לאחר שנה של בריאות רופפת, בעודי מתמודדת עם אבל רודף אבל, נדרשתי לשנס מותניים, לעזוב את הבית בו חייתי 30 שנה עם משפחתי, ולעבור לדירה אחרת, כמעט בגפי. תסמונת הקן המתרוקן לא איחרה לבוא.
אני מניחה שיש לכם תמונה על מצבי הרגשי באותם ימים. לשמחתי, כל זה מאחורי.
היום אני מחושלת. למדתי המון על עצמי ועל העוצמה שבתוכי.

החלטתי, ויצאתי מחדש אל העולם כשאני חזקה יותר, עצמאית, וחדורת תחושת שליחות של הגשמת החלומות שלי. כך צמחתי מתהומות המשברים אל תודעת אושר ואופטימיות.
אז גם לקחתי על עצמי שני קורסים ארוכים - האחד life coaching והשני הנחיית קבוצות.
למרות הקושי של למידת שני קורסים מורכבים ולא קלים במקביל, החלטתי שזה מה שיסייע לי גם ברמה האישית וגם ייתן לי את הכלים להגשים את שאיפותיי לעתיד לבוא.
לשמחתי, אני יכולה לספר שלצד כל הקשיים, ולמרות הקשיים, הצלחתי להגשים את חלומותיי העיקריים  -עצמאות כלכלית, הגשמה עצמית, הוצאה לאור של ספר ילדים שאני כתבתי (פורים שמח עם זורו נסיכה וליצן) ומעל הכל הגשמת החזון והייעוד האישי שלי.

המסר שלי בימים אלה הוא:
לכל קושי יש מרפא, מכל תהום ניתן להיחלץ. לפעמים זה קשה, לפעמים קשה מאוד, ועדיין - עם יצירת סדרי עדיפויות נכונים, עם אופטימיות וחשיבה חיובית, עם קבלת החלטות נכונה ניתן להגיע להישגים משביעי רצון, ואף למעלה מכך.
 

לכל אישה שנמצאת בנקודת משבר או התמודדות עם קושי כזה או אחר אני אומרת - תאמיני. תפעלי. תצליחי.

אם תבחרי בכך – אשמח להיות לך לעזר. החזון והייעוד שלי הינם להעניק לנשים את האפשרות למצוא בתוכן את העוצמה האישית שלהן, ולסייע לכל אישה שתבחר בכך לזכות או להעמיק את העוצמה הנשית שלה. אם זה בעזרת אימון אישי ואם זה בסדנאות העצמה נשית שאני מעבירה.
 

זה המקום לספר שבינואר 2020 אערוך סדנת כתיבה באשקלון בה המשתתפות והמשתתפים יוכלו לגלות את חדוות היצירה בעולם הכתיבה, בשילוב כלים מעולם האימון האישי. ראו הוזמנתם.