כל אמא רוצה ילדים מאושרים.

אנחנו ממש בפתח שנת הלימודים ובפתחה של שנה עברית חדשה, זה הזמן הטוב ביותר להקשיב לילדים, להתעניין (וגם להיות חזקות ולא להישבר מול תשובות ה"בסדר" או "כלום" לשאלות שלך) ולגלות שותפות לדרך החדשה שלהם. למרות שלא תמיד זה נראה כך, הילד או הילדה שלך מאוד יעריכו את ההתעניינות שלך. לכן חשוב ליזום שיחות, לשאול שאלות ולהקשיב לתשובות – גם למילים וגם למנגינה – ולשמוע מה קורה שם בין השורות.

העצמה נשית חשובה כפליים לאימהות

כשאת אישה חזקה, עומדת על דעתה, קשובה ושמחה, יודעת להציב גבולות כשצריך ולחבק כשצריך, לתת פליק (בפועל או ברוח) וללטף (במילים ובמעשה), את מוערכת על ידי ילדייך. כך גם בזוגיות (בהתאמות הנדרשות...).

העצמה נשית מחלחלת גם לילדים , לזוגיות, למשפחה ולכל תחומי החיים בכלל.

 

כלי חשוב ביותר באימהות, ומבוסס היטב אצל נשים (מבוסס מחקרית), הוא הקשבה פעילה.

הקשבה פעילה מאוד חיונית כדי ללמוד מה קורה בחיי הילד שלך , בדימוי העצמי שלו, ביחסו לחברים, למורים ואפילו לבעלי חיים.

היום, כשאנחנו בפתחה של שנה חדשה, רגע לפני שנכנסים לחיי שיגרה, שימי לב אם יש משהו שמטריד אותו, אם יש קשיים ''קטנים'', שניתן "לחסל" כבר בתחילת הדרך.
פערים או קשיים של תחילת דרך קל יותר לפתור כשהם קטנים, ונוחים לטיפול בשלב זה, ולכן החשיבות לאתרם כבר כעת.
היום, ובכלל, הילד זקוק לך כאוזן קשבת, המעיטי בביקורת ושיפוטיות, תני לו כתף תומכת והוסיפי חיזוקים בכל רגע שזה אותנטי ואפשרי.


חשוב שילדך ידע היטב כי את נמצאת שם עבורו, בכל מקרה שלא יקרה, בכל מצב, בכל עת.

חשיבה חיובית, העצמה אישית וטיפוח חוזקות

כבר בתחילת השנה, אני מזמינה אותך לשים דגש על חוזקות הילד או הילדה, להעצים את היכולות שלהם, את מה שעושה להם טוב. תלמדי מהילד או הילדה במה הם חזקים, באיזה תחום הם שולטים, ואלה הדברים החיוביים שאת תרצי להעצים.

ההעצמה האישית שאת תעניקי לילדך, תגרום לו להרגיש בטוח, להרגיש טוב עם עצמו. הוא ירגיש מוצלח, ויהיה לו במה להתגאות.

בכלל לא חשוב אם הוא חזק במתמטיקה, בהיסטוריה, או בספורט. העיקר שהילד יידע במה הוא הכי טוב ואת תהיי מודעת לחוזקות שלו.  יחד אתם תוכלו להעצים אותו עוד יותר באותו תחום או בתחום משיק.

כולנו אוהבים להיות תותחים, לכולנו לפחות דבר אחד שאנחנו עושים הכי טוב ויותר טוב מאחרים, תוודאי שגם הילד שלך יהיה תותח. זה יכול להיות באחד ממקצועות הלימוד או אולי בפעילות חברתית או ספורטיבית כזאת או אחרת. תעזרי לו להצטיין לפחות בתחום אחד, בהתאמה לחוזקות שלו.

הפסיכולוגים סליגמן ופיטרסון הובילו את מה שנקרא "פסיכולוגיה חיובית", לפיה, אנשים צריכים להתרכז בשיפור החוזקות שלהם ולא לנסות "לחזק חולשות". לדבריהם, על פי מחקרים שהם הובילו (וחוקרים נוספים בתחום), התמקדות ושיפור החוזקות גורם להנאה והנעה ומביא להישגים גבוהים משמעותית. זאת בניגוד לתסכול שנובע מניסיונות כושלים לחזק את החולשות. לכן, אם הילד שלך מתקשה בתחום מסוים, הניחי לו בתחום הזה, וחזקי אצלו את מה שהוא מוצלח בו, כך שיתפתח, יתחזק ויתעצם באותו תחום – זה יגרום לו לביטחון עצמי ניכר, להנאה והישגים גבוהים יותר.

אם נושא החוזקות חדש אצלך, אני מציעה שתתחילי בעצמך. שימי לב לנקודות החוזק שלך, לתכונות החיוביות שלך, תחזקי אותן, וכך תמשיכי גם עם הילד או הילדה שלך. ככל שתאתרי (או תאתרו ביחד) את נקודות החוזק, תשתפר החשיבה החיובית. התוצאה - סיפוק ושביעות רצון גבוהים ביותר בכל תחומי החיים.

(ספר מעורר השראה מומלץ בהקשר זה הוא "אושר אמיתי", מאת דר' מרטין סליגמן).

היי רגישה לילדים הצעירים ולמתבגרים. גם אם את זוכה לתגובות ''קרירות'' או יוצאות ידי חובה, אל תשברי. תהיה חזקה, ותמשיכי להביע התעניינות מכיוון שעצם זה שאת שואלת, מבררת, עם יד על הדופק, את מעבירה להם את המסר שאת שם עבורם.
 

אימון אישי להעצמה נשית יכול לתת לך את הכלים אם את מתלבטת ולא בטוחה שאת עושה נכון או מרגישה שהתגובות שאת מקבלת לא תואמות את ההשקעה שלך במקרים כאלה או אחרים.

מתי כדאי אימון אישי ומתי סדנת העצמה נשית ?

סדנת העצמה לנשים מתאימה כשאת מחפשת מסגרת קבוצתית, מעדיפה לקבל כלים ומיומנויות יחד עם נשים אחרות, למידת עמיתות, תמיכה חברית וכאשר המיקוד הוא על העצמה נשית באופן כללי (תוכלי לקרוא יותר באתר שלי).

אני ממליצה על אימון אישי כאשר את מבקשת להתמקד בנושא ספציפי בחייך, בין אם הוא העצמה  אישית ובין אם הוא שינוי במצב קיים והשגת המצב הרצוי. אימון אישי יעזור לך  להתמודד עם משבר כזה או אחר, יסייע לך להשלים רצון עז של הגשמת חלומות שמנקרים בך או לחילופין צורך בבחינת עתידך בעולם העבודה או הקריירה (כעצמאית או כשכירה).

בכל אחד מהמקרים, אני אשמח לעמוד לרשותך ואת מוזמנת לפנות ולהתייעץ איתי בכל עת.

כשאת אמא שלמה, אישה לביאה, מסופקת, מועצמת, מאושרת, מצליחה – הילד או הילדה שלך יראו בך מודל ראוי לחיקוי ובאופן טבעי את תתרמי להם לעתיד מוצלח ביותר מבלי שתשקיעי מחשבה נוספת, מלבד היותך את – בגרסה הטובה שלך.

אני רוצה להציע לך עוד כלי, שאני מיישמת כבר שנים רבות, או –

למה אני ממליצה על סדנת כתיבה כשעוסקים בגידול ילדים ?

את לא יודעת כמה התרגשתי השבוע, כשהיורשת המתוקה שלי (בת 26) הראתה לי ערב נסיעתה לחו"ל פתק שהכנתי לה לפני למעלה מ-10 שנים (!!) . אני הייתי על סף דמעות.

פתק קטן, שכתבתי לה לפני שנסעה למסע מופלא של חילופי תלמידים בחו"ל, כדי לחזק אותה אז, בצירוף אבן טובה קטנה כסמל קטן לאהבתי החזקה, היווה עבורה נקודת אור וחיזוק חיובי, עד כדי כך שנשמר יותר מ-10 שנים.

היא סיפרה לי שהפתק הזה (אחד מיני רבים שכתבתי) מלווה אותה בנסיעותיה והיא חוזרת לקרוא בו מעת לעת. ממש כמו תפילת הדרך.

כל אמא יכולה לכתוב פתקים כאלה, קטנים או גדולים, המתלווים לאירועים שונים בחיים.

למשל, ברכות ליום הולדת ; ברכות העצמה וכוח לקראת נסיעות או אירועים שיכולים להיות מאתגרים ; מכתבי עידוד באירועים או נקודות מפנה בחיי הילדים וכדומה.

בסדנת כתיבה למתחילים שאני מעבירה, תחום חדשני בהיותו משולב עם תורת האימון האישי, אלה בדיוק הדברים שאני עוסקת בהם, לצד כלים נוספים.

כל דרך שאת תבחרי בה, להעצמה אישית ולהעצמת ילדייך, תהיה טובה ונכונה כדי לחזק אותם, בשלבים שונים בחייהם.

אני מזמינה אותך לחזק את ילדיך ואת עצמך גם יחד, ולהיות אמא מאושרת, חכמה וטובה בדיוק כפי שאת רוצה להיות עבורם.

כך את וכל משפחתך תרוויחו שנת לימודים מוצלחת ושנת תש"פ טובה ומאושרת.