נכון לחודש נובמבר, במהלך שנת 2019, נרצחו בישראל למעלה מ-20 נשים. נתון מזעזע לכל הדעות. התקשורת זועקת, נשים פמיניסטיות או מי שנחשבות פמיניסטיות, מוחות על אוזלת היד של הממשלה, והזעם הציבורי מחלחל גם כנגד אירועים בהם נחזית להיות הדרת נשים, באשר היא.

המצב האומלל והנוראי הזה של נשים צעירות או מבוגרות הנרצחות על ידי בני זוגן אינו יכול להמשך, באף מקרה. בין הקולות הנשמעים, עולה גם קריאה אל נשים הנמצאות בסיטואציות מסכנות חיים, העוברות התעללות בחייהן האישיים, לא לשתוק. כן לזעוק, למרוד, לעשות מעשה.

היום יותר מתמיד אני מאמינה בצורך העז של כל אישה לגייס לעצמה העצמה נשית אישית.

העצמה נשית אישית בזוגיות

אין חולק על כך שבכל זוגיות יש קשיים, משברים, עליות וירידות. אין חולק על כך שזוגיות אמורה להיות מכבדת, מחבקת, מלכדת ומעל הכל בטוחה לשני בני הזוג במידה שווה.

כאשר מגיע לכותרות אסון שכזה על רצח אישה בידי בן זוגה, ובמקביל נחשפות תמונות מחיי נישואין שמראות, לכאורה, זוגיות יפה ואוהבת, אני שואלת את עצמי מה יכול היה להיות אחרת.

כאשר שומעים על נשים, מכל מעמד, בכל מצב סוציואקונומי, מכל גווני הקשת של החברה הישראלית, הסובלות מאלימות נגדן, רק בגלל שהן נשים, הדעת מסרבת להאמין. ברור לכל בר דעת שאין לכך מקום. באף מקום.

העובדה המצערת היא – זה קורה. הרבה יותר ממה שאנחנו חושבות.

כל אישה, בכל גיל, בכל מגזר ובכל מצב, צריכה לדעת לשמור על הזכויות המגיעות לה בתוך הזוגיות. לעמוד על שלה בחוכמה ובאסרטיביות.

נשים שמוצאות את עצמן בזוגיות שאינה מכבדת, בזוגיות שמגבילה אותה, מאמללת אותה ובוודאי אם היא כוללת אלימות מכל סוג שהוא – מילולית, פיזית, כלכלית – צריכה לעשות מעשה.

העצמה נשית היא הכרח בעולם בו נשים לא מקבלות את הזכויות המגיעות להן ולא מקבלות את הכבוד, השוויון, והביטחון שהן זכאיות לו בכל מסגרת שהיא.

אם את, כן את, נמצאת בכזאת זוגיות, שמסכנת אותך, אל תתני לזה יד. קומי ועשי מעשה. אם אינך מרגישה שאת מסוגלת להתמודד עם זה בעצמך, תעזרי בסביבתך – משפחה, חברות, עזרה מקצועית. אל תישארי לבד בסבל שלך. אל תתביישי לקבל עזרה. להפך, בקשת עזרה היא בעצמה אלמנט של חוזקה ועוצמה.

העצמה נשית, ככלל

לצערי, נשים לא מעטות חולקות על הביטוי "העצמה נשית" ורואות בו סוג של חולשה, באומרן כי נשים חזקות מטבען והן לא צריכות העצמה. אני מסכימה מאוד עם החלק הראשון של המשפט – נשים אכן חזקות. אני חולקת על החלק השני – שכן נשים זקוקות להעצמה.

נכון, לא כל הנשים. נכון, יש נשים מלאות עוצמה שחיות חיים מלאים ושלווים עם עצמן. לעומתן, יש נשים רבות עוד יותר שכן זקוקות להעצמה. לפעמים, דרך אגב, אלה תהינה נשים חזקות, בעיני עצמן ובעיני הזולת, שעדיין זקוקות להעצמה, בתחום כזה או  אחר. מה שבטוח – האמירה "העצמה נשית אישית" אינה באה להראות את חולשתן של הנשים, אלא דווקא את עוצמתן של הנשים והצורך של הנשים להביא אותה לידי ביטוי, בכל תחום בחייהן. בדיוק כמו מצוינות. גם אם אני עובדת מצטיינת (לצורך הדוגמה) אני תמיד יכולה לעשות יותר ולהצטיין עוד יותר. כך גם בעוצמה נשית. גם אני חזקה או מלאת עוצמה, אני יכולה יותר.

תהליך של שינוי

כפי שאמרתי קודם, נשים הן עם חזק. בהיותי אישה (מאושרת בכך ומודה על כך), חוויתי על בשרי אין ספור תופעות של התנהגויות שונות ומשונות כלפי – מצד גברים כמו גם מצד נשים (כן כן גם נשים לא טומנות ידן בצלחת כשהן פוגשות מולן אישה מתחרה אחרת) -  עם השנים למדתי לקחת על עצמי את האחריות במצבים השונים ולא להושיט אצבע מאשימה אל הצד השני.

בשנים הראשונות של חיי כ"אישה" (בגיל 15,16) לא ידעתי מה לעשות עם הנשיות הזאת שקפצה עלי, לאחר מכן התמודדתי בתוך זוגיות צעירה, בתוך נישואים, בתוך מקום עבודה, במסגרות חברתיות, ובכלל. בעשור האחרון בחיי (עד כה...) אני כבר יודעת היטב מה ואיך לעשות עם כל הטוב הזה. ההתמודדות עם הקשיים שנובעים מעצם היותי אישה, היום, כבר הרבה יותר קלה לי.

כאשר אני מזהה את הקושי או האתגר אני מאתרת את הדרך הנכונה ביותר לטפל בו כך שאגיע לתוצאות המשביעות רצון בעיני. כך שאקבל את מלוא היתרון ואשיג את המטרה המיוחלת עבורי.

נשים רבות מסוגלות להביט רגע מהצד, לנתח את המצב, להעלות למודעות, להבחין בין המציאות לבין תפיסת המציאות, ולהגיע להחלטה הנכונה. זהו השלב הראשון לפתרון.

ישנן נשים שמסוגלות לגייס כוחות ולטפל בקושי בעצמן, ללא עזרה מאף גורם אחר ולעומתן נשים אחרות שכן זקוקות לעזרה, ברמה כזאת או אחרת, באינטנסיביות כזאת או אחרת, ויכולות להיעזר בגורם מטפל אחר – לפעמים צריך טיפול פסיכולוגי, לפעמים עזרה סוציאלית ולפעמים אימון אישי לנשים יכול לתת מענה מצוין. כל אחת לפי צרכיה ולפי המצב בו היא מתמודדת.

נשים למען נשים

לאחרונה קראתי מאמר המוכיח כי חברות בין נשים היא חיונית ובעלת השלכות פיזיולוגיות, ויכולה לסייע לבריאות הנשים. נאמר שם כי שיח חברות, מפגשי נשים ותמיכה נשית מקדמות את הבריאות הפיזית והנפשית של הנשים, באופן משמעותי.

אני רוצה להוסיף על כך מימד מקצועי ולקרוא לנשים להשתתף במפגשים של סדנאות העצמה אישית שיכולות להיות מורכבות מנשים למען נשים.

לאחרונה קיימתי מספר סדנאות העצמה לנשים בהן השתתפו רק נשים ובמסגרתן קיימנו הליך של אימון אישי בקבוצה. התוצאות היו מרחיקות לכת, התובנות הפתיעו את הנשים המשתתפות והביאו לשיפור מדהים אצל מרבית המשתתפות. כך כולנו הרווחנו פעמיים – גם חברת נשים וגם כלים מקצועיים לשיפור המצב המצוי והפיכתו למצב הרצוי. WIN WIN SITUATION