ביומיים האחרונים, בעודי "מטיילת" בין פוסטים בפייסבוק נתקלתי במקרה בשיש הפוסטים או תגובות של 6 נשים שונות, בלי שום קשר ביניהן, שדיברו על הגשמת חלומות "אחרי הפנסיה" או "עוד כמה שנים".

מה שהפתיע אותי זה הצטרפות המקרים, כך שבאופן חריג ויוצא דופן, לפחות 4 מהן (!) דיברו על כתיבת ספר זיכרונות או ספר על פי סיפור חיים מרתק.

ואני מיד שאלתי – למה לחכות?

וכאן אני מפנה את השאלה אליכן – אם יש משהו שאתן ממש רוצות לעשות, אז למה בעצם לחכות?

כן, אני יודעת, יש קשיי פרנסה ויש גידול ילדים ועבודה, והשנה צ'יפרו אותנו גם במגפה קורנת במיוחד. עם כל זאת, אני שואלת שוב –

את הרי לא הולכת ונהיית צעירה יותר, או בריאה יותר או יפה יותר או פנויה יותר בעתיד. אם את טיפוס "עסוק" הרי שגם אחרי הפנסיה את תהיי "עסוקה עד מעל הראש" באין ספור מטלות ואולי חלילה יתווספו קשיים אחרים, לא עלינו. אז למה בעצם לחכות?

יפן, ארץ החלומות

יפן, ארץ החלומות, נכבשה על ידי באפריל 2019, והביקור למרגלות הפוג'י היה הגשמת חלום ילדות שלי. יגעת ומצאת, תאמין.

מה צריך כדי להתחיל לכתוב ספר

כאשר עוסקים בכתיבת ספר – בין אם רומן או פרוזה, בין אם ספר שירה או ביוגרפיה, ספר זיכרונות או סיפור חיים – נכנסים לתהליך ארוך טווח.

הנה רשימה חלקית של NICE TO HAVE ושל MUST HAVE כשבאים לכתוב ספר:

  1. מדובר בתהליך שדורש המון זמן (וזמן הוא המשאב היחיד בעולם שאין לנו שום שליטה עליו. אי אפשר לרכוש זמן ואי אפשר לשחזר או להגדיל בשקל תשעים). זה יכול להיות זמן מחשבה והרהור, זמן תכנון וזמן כתיבה, זמן להשראה וזמן לעבודה.
  2. נדרשת פניות מחשבתית (גם אם ההשראה מגיעה אלינו בלי הזמנה וגם אם במקביל אני רוחצת כלים או מתקלחת להנאתי).
  3. נדרשת פניות רגשית – תהליך הכתיבה הוא תהליך של חשיפה, של רגשות ותחושות, לא תמיד רק חיוביות, לפעמים זה כרוך בזיכרון כואב או בעצב מהדהד.
  4. התהליך דורש חשיבה יצירתית (ברמה כזאת או אחרת), לפי הז'אנר הנכתב.
  5. כדאי לצבור טכניקות, ולאסוף כלים מקצועיים כדי לכתוב ספר שאנשים ירצו לקרוא.
  6. גיוס משאבים מגוונים (מלבד זמן, כסף, שותפים, ליווי מקצועי, אימון אישי וכדומה) – גם למהלך הכתיבה עצמו ולאחר מכן לטובת הפצת הספר, אם בוחרים בכך.
  7. חשיפה רגשית – גם לתוך העצמי של הכותב וגם כלפי חוץ אל הקוראים הפוטנציאליים.

כמובן שכתיבת ספר היא רק דוגמה אחת מיני רבות (זה היה גם חלום פרטי שלי, שהוביל אותי להוצאה לאור של ספר ילדים, ועוד שני ספרים לקראת פרסום. היום אני מנחה סדנאות לכתיבה יוצרת למתחילות).

כל אחת והחלום שלה

יש מי שחולמת על טיול מסביב לעולם, אחרת על שיפוץ הדירה או החלפתה. יש מי שחולמת על זוגיות מאושרת (פרק א' או פרק ב'), אחרת חולמת על הולדת ילדים (עם או בלי נישואים) ואחרות חולמות על תחום לימודים חדש, עיסוק חדש, פיתוח אישי, קריירה, אקדמיה, תחביבים וכן הלאה וכן הלאה. אין גבול לדמיון.

כאן, אני עוצרת רגע, ומזמינה אותך לחשוב היטב מהו אותו חלום, מהו אותו שינוי שאת מאוד רוצה להגשים ומאוד רוצה להכניס אל חייך.

החלטת? את יודעת בוודאות שזה מה שאת רוצה להשיג ואת מוכנה לעשות הכל כדי להגשים את החלום / השינוי?

זה הזמן לעצור ולתכנן את הצעד הבא.

תחשבי על הדבר הזה שאת כבר הרבה זמן אומרת לעצמך שאת רוצה לעשות. תדמייני לך את המקום הזה, שבו את רוצה להיות, כאילו שהוא בראש גרם המדרגות או בפסגת ההר. תראי את עצמך שם, בלב חפץ ונפש הומיה.

איך את יכולה לקדם את העשייה לקראת מימוש החלום שלך? גם אם את יודעת שזה יכול לקרות רק בעוד X שנים, גם אם את מכוונת לפנסיה (ואת לא מתחת לגיל 21).

תבדקי, איזה צעדים את יכולה לנקוט כבר כעת, כדי שבבוא היום המתאים ממש, תוכלי כבר להיות "בחצי הדרך" או אפילו קרובה לפסגה.

איזה משאבים כדאי שתאספי לקראת מימוש החלום שלך (גם אם זה לא יקרה מחר בבוקר, גם אם זה יקרה רק בעוד 5 או 10 שנים). זה יכול להיות מקורות מימון או לחילופין סדנת כתיבה או אולי תהליך אימון אישי להעצמה.

כבר היום תעשי משהו כדי להכניס לחייך את השינוי / החלום המבוקש. תזכרי - הגשמת חלומות זה חלק מהחיים. אל תגידי יום יבוא, הביאי את היום, עשי את הצעד הראשון, ותתחילי לטפס אל פסגת החלום.

ממני, אחת שיודעת לעשות שינויים, להגשים חלומות ו.. עוד כמה דברים.

אני לרשותכן בכל שאלה ועניין, תמיד.

נ.ב.

נכתב בלשון נקבה ונכון כמובן לבני כל המינים.