תורת ה- LIFE COACHING הגיעה אל העולם בסוף המאה העשרים והיום, בפתחה של המאה העשרים ואחת, נראה שזאת תופעה מתפשטת ומתרחבת, בהלימה לדינמיות החיים המודרניים ולמחירים שנדרשים מאיתנו. אימון אישי לחיים, כפי שאני רואה אותו, מקיף למעשה שלושה מעגלים בחיי המתאמנת : מערכות יחסים, הוויה ועשייה. ככלל, מלבד האישיות שלנו, החוזקות, המסורת, הערכים וכדומה, גם נסיבות חיינו משפיעות על אורח חיינו ועל דרכי ההתמודדות שאנחנו בוחרים, אך ברוב המקרים אנחנו מסוגלים לקחת אחריות ולהפגין מעורבות הרבה יותר גבוהה בחיינו, בניגוד למה שאנחנו חושבות. אימון אישי רגשי מועיל יעסוק בשלושת המעגלים שמניתי, ויטפל בכל פלחי מעגל החיים (כגון קריירה, משפחה, זוגיות, תחביבים, כושר ועוד). בתהליך אימון לשינוי השאיפה היא ליצור הרמוניה והלימה בין שלושת המעגלים, במקסימום נקודות השקה.

לכל אחת מאיתנו יש, באופן טבעי, מיומנויות רגשיות שונות שבאות לידי ביטוי בעוצמות שונות. המיומנויות הללו , שמלוות אותנו מגיל צעיר ועד 120 שנה, מהוות חלק מארגז כלים להתמודדות עם החיים, על מורכבותם – לטוב ולרע. את המיומנויות הרגשיות הללו כדאי לנו לתרגל ולתחזק בדיוק כמו שמתרגלים שרירים באימוני כושר גופניים.

אימונים אישיים ממוקדים לפי נושא

אימון אישי לאושר והצלחה יתמקד במעגל ההוויה - בהשגת סיפוק עצמי שמוביל להעלאת רמות האושר ולהצלחה, במעין מעגל קסום של הנאה והנעה. פרופ' סליגמן מציע (בספרו "אושר אמיתי") מעין "נוסחת אושר" שמבוססת על נתונים סטטיסטיים ומחקרים בתחום הפסיכולוגיה אשר מצביעה על הקשר הישיר בין רמת האושר שלנו (מתמדת או רגעית; הטווח הקבוע של האושר; נסיבות החיים והשליטה הרצונית שלנו). להלן מדגם שאלות שעוזרות לנו לבחון את סולם האושר הכללי שלנו:

האם אני רואה את עצמי כאדם מאושר ? כמה אני נהנית מחיי בלי קשר למה שקורה תוך הפקת המיטב מכל מצב ? האם אני חווה יותר רגשות חיוביים או שליליים במשך היום ? וכדומה.

אימון אישי לזוגיות טובה יתמקד במעגל מערכות יחסים – תוך דגש על יצירת קשר אינטימי והתמודדות עם חיים משותפים על כל המשתמע מכך (עם או בלי מגורים משותפים). אני אוהבת להשתמש במטפורת חשבון הבנק של סטיבן קובי, שמהווה כלי נפלא למערכות יחסים בכלל ובזוגיות בפרט. אני משתמשת בכלי הזה במסגרת אימונים שאני עורכת, ומגיעה לתוצאות נפלאות. אימון אישי ליציאה ממשברים יתמקד במעגל העשייה ובמעגל הרלבנטי הנוסף. כאשר מדובר במשבר בזוגיות, האימון יתמקד גם במעגל מערכות היחסים כדי לבחון את הרצונות והצרכים האישיים מבלי להתעלם מבן או בת הזוג ומהדינמיקה שנוצרה בזוגיות.

כאשר נטפל במשבר קריירה, האימון יתמקד גם במעגל ההוויה כדי להבין כיצד אפשר לצאת מהמשבר לכיוון מוצלח ומתאים יותר. במקרה בו המתאמנת תבקש לבחון, למשל, כיוון חדש בקריירה שלה, אנחנו נתמקד בתחום החוזקות והערכים, נעזר בשאלונים רלבנטיים ובכלי נוסף שאני מאוד אוהבת – עוגני הקריירה של שיין.

אימון אישי רגשי – לשינוי והעצמה

כאמור, אימון אישי רגשי, יכול לגעת בכל אחד מתחומי החיים ויישאף להרמוניה של שלושת המעגלים. הצורך בו עולה בדרך כלל כאשר מרגישים "משהו חורק". משהו לא מסתדר לנו, אם בבית, אם בעבודה, אם בזוגיות. לפעמים זאת תחושה גורפת של חוסר שביעות רצון, אולי מצב של תחושת מחנק או תקיעות, כזה שלא מאפשר לנו אפילו להניח את האצבע על "המקום הכואב".

אימון אישי לשינוי והעצמה מאפשר לנו צוהר לאורח חיים אחר מהקיים. זה לא צריך להיות שינוי דרמטי, לפעמים שינוי קטן יוצר השפעה אדירה. החשוב הוא להבין כי מיד לאחר איתור הקושי בא שלב העשייה והרצון האמיתי להכנסת השינוי הנחוץ לחיינו.

  • האם את מרגישה צורך בעזרה למימוש עצמי ?
  • האם את נמצאת בתקופה של משבר וצריכה יד שתסייע לך לצאת ממנו ?
  • זוגיות מוצלחת היא משאת נפשך ?
  • הכל טוב, אבל את מרגישה שאת רוצה קצת יותר ?
  • את מחפשת את האושר וההצלחה ?

 

אני מזמינה אותך לפגישה, כדי להכיר כלים יעילים ומועילים לשינוי והעצמה אישית בעזרת אימון רגשי. אני יודעת שאצלי זה עבד פלאים – כאשר הייתי בתקופת משבר, אחרי גירושין ומות הורי, שנה אחר שנה אחר שנה – נעזרתי באימון אישי, והצלחתי לצאת מן המשבר כשידי על העליונה. התמודדתי עם  כל הקושי והכאב ויצרתי לעצמי רשימת משאלות (או חלומות אם תרצי), שאת כולן הגשמתי אחת אחרי השנייה. היום אני שמחה להעביר הלאה את כל מה שלמדתי מאז, ועוד הרבה יותר.

** המאמר כתוב בלשון נקבה אך נכון בהחלט לנשים ולגברים כאחד **